11/21/2017

Jak szukać pracy i jak ją znaleźć? cz.3

CV gotowe? Świetnie! Czas na ostatnią część poradnika, czyli inne dokumenty aplikacyjne i metody szukania pracy. Jeśli nie wiesz, jak przygotować się do poszukiwania pracy, zajrzyj tutaj. Jeśli Twoje CV nie jest gotowe, polecam ten tekst.

Dokumenty aplikacyjne – portfolio i list motywacyjny

Zdarzyło Ci się znaleźć w ofercie pracy zdanie „Prosimy o przesłanie dokumentów aplikacyjnych pod adres...”? Zwykle oznacza to, że oprócz CV do rekrutacji wymagane są inne pisma. Może to być np. list motywacyjny lub portfolio. To drugie jest szczególnie ważne dla osób, których praca wymaga zdolności artystycznych, pisania lub tworzenia oprogramowania. Jest dowodem na to, że faktycznie potrafisz to robić. Pamiętaj, że pracodawca nie zna Cię (i w myślach też nie czyta), więc musisz przekonać go o swojej wartości. Portfolio może mieć formę dokumentu PDF, gdzie prezentujesz swoje grafiki/obrazy/teksty, strony internetowej, bloga lub konta na portalach służących do dzielenia się swoimi pracami (np. Behance, DeviantArt). Tworząc takie konto lub bloga nie zapomnij o umieszczeniu informacji, która zasugeruje, że to Ty. Nie musi to być od razu nazwisko czy zdjęcie. Możesz podać adres mailowy ten sam, który masz w CV, by rekruterzy nie mieli wątpliwości co do autentyczności portfolio.

A jak się ma sprawa z listem motywacyjnym? Przede wszystkim, nie jest tym samym, co podanie o pracę. List motywacyjny wysyła się, jak odpowiedź na ogłoszenie. Podanie dołączasz do CV wtedy, gdy z własnej inicjatywy aplikujesz na dane stanowisko. Jak wspominałam w poprzedniej części poradnika, strona wizualna może zwrócić uwagę rekrutera i tym samym sprawić, że zadzwoni właśnie do Ciebie. Aby zachować spójność stylu, list motywacyjny powinien wizualnie przypominać CV. Przykładowo, jeżeli Twój życiorys ma szare tło, ten sam kolor powinien znaleźć się w tle listu. To samo tyczy się czcionki.

List motywacyjny – jak i po co?

List motywacyjny ma przekonać pracodawcę do złożenia oferty pracy właśnie Tobie. Możesz w nim napisać, jak Twoje umiejętności, wykształcenie lub doświadczenie pomogą Ci na danym stanowisku. Napisz też, co zyska pracodawca zatrudniając Cię oraz czego Ty oczekujesz od niego. Poniżej przedstawiam Ci przykładowy list motywacyjny. Pamiętaj też o zamieszczeniu klauzuli poufności w dokumencie. Aktualną klauzulę znajdziesz tutaj.

1. Jeśli to możliwe, znajdź konkretną osobę w firmie, która odpowiada za rekrutację i to do niej kieruj swój list.
2. Pamiętaj o odpowiednim zwrocie, okaż szacunek odbiorcy.
3. Daj się lepiej poznać, napisz coś o sobie i swoich umiejętnościach oraz osiągnięciach.
4. Przedstaw korzyści, jakie wynikną z Twojego zatrudnienia.
5. Pamiętaj o właściwym zakończeniu listu. To pismo formalnie i należy trzymać się zasad obowiązujących w oficjalnej korespondencji.

Poszukiwanie pracy, czyli full-time job

O tak, z własnego doświadczenia wiem, że znalezienie pracy potrafi zająć dziennie tyle czasu, co normalny dzień pracy. Przeglądanie ofert, przygotowywanie CV pod danego pracodawcę, wysyłanie maili – to wszystko zajmuje naprawdę dużo czasu! Nic dziwnego, że łatwo stracić zapał do poszukiwań, jeśli długo nie widzi się rezultatów swoich działań. A nawet z wyliczeń NBP wynika, że Polacy potrzebują przeciętnie 12 miesięcy, by znaleźć pracę! Wydawać by się mogło, że spadek bezrobocia znacznie skróci ten czas, a jak się okazuje, wcale tak się nie dzieje. Oczywiście, łatwiej jest w dużych miastach takich, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Na uprzywilejowanej pozycji są także specjaliści z branży IT, których w Polsce jest jak na lekarstwo. Jednak Polska to nie tylko informatycy i rozwinięte aglomeracje miejskie. To także wiele przeciętnej wielkości miast i miasteczek, w których także żyją ludzie potrzebujący pracy. I to oni mają największy problem z jej znalezieniem.

pisanie, tablet, komputer, kawa

Jak i gdzie szukać pracy?

Niestety, ani szkoła, ani studia, nie nauczą Cię, jak i gdzie szukać pracy. W tej kwestii jesteśmy skazani na siebie, ewentualnie możemy liczyć na pomoc rodziców, którzy w dorosłe życie wkraczali w zupełnie innych realiach i tak naprawdę nie mają rozeznania w obecnej sytuacji na rynku. Mimo to, pierwsze kroki kierujemy zawsze do Powiatowego Urzędu Pracy – przynajmniej po ubezpieczenie;) Jednak nie ma się co łudzić, zdecydowana większość PUPów pracuje niewydolnie i szansa na otrzymanie skierowania do pracy graniczy z cudem. Będąc zarejestrowana w PUP łącznie przez 12 miesięcy nie dostałam ANI JEDNEJ propozycji pracy. Gdy przychodziłam po ten nieszczęsny podpis, to urzędniczki pytały mnie o to, czy nie ma pracy… Myślę, że to mówi wszystko o PUPach w małych miejscowościach.

Obecnie, pracy najlepiej szukać w Internecie. To jest jeden z plusów dostępu do globalnej sieci – nie wychodząc z domu możesz sprawdzić dosłownie wszystko! Warto stworzyć profil na stronach Pracuj.pl, GoldenLine czy LinkedIn, by mieć dostęp do pracodawców z całej Polski. Na tych stronach często też można znaleźć ogłoszenia od zagranicznych firm, które mają swoje siedziby w Polsce. Dlaczego jeszcze to się opłaca? Po uzupełnieniu profilu algorytmy tych portali będą odnajdywać oferty pracy dopasowane do Twoich umiejętności i wykształcenia. Możesz też ustawić alerty z powiadomieniami o ofertach pracy, które Cię interesują. To znacznie skróci czas, jaki musisz poświecić na przeglądanie ofert. No, i pracodawcy sami mogą Cię odnaleźć, a któż z nas nie marzy, by zostać znalezionym przez head huntera? Szukaj też ofert pracy na lokalnych portalach z ogłoszeniami.

Stare metody też się sprawdzają. Składaj CV osobiście w miejscach, w których chcesz pracować. Bez względu na to, czy wystawiają w danym czasie ogłoszenie czy nie. Jeśli nie teraz, być może za jakiś czas będą potrzebować takiego pracownika, jak Ty, a mając Twoje dane w bazie, szybciej Cię odnajdą.

Nietypowe pomysły na znalezienie pracy

Cóż, w sieci jest mnóstwo niebanalnych sposobów na pokazanie pracodawcom, że bardzo, bardzo chcesz u nich pracować. Jak to robią internauci?

Billboardy – wynajęcie powierzchni reklamowej, by promować swoją osobę, z pewnością sprawi, że trafisz do wielu osób naraz. Zwykle odsyła do strony internetowej, na której można lepiej poznać kandydata lub zawiera numer kontaktowy. Twoja twarz wznosząca się nad miastem na pewno zrobi wrażenie.

Reklama w Internecie – kto powiedział, że tylko pracodawcy mogą się ogłaszać? Ty również możesz spróbować swoich sił mówiąc internautom, że szukasz pracy. Jest to coraz popularniejsza forma. Nawet na Facebooku pojawiają się grupy, w których ludzie prost piszą, gdzie i jakiej pracy szukają.

Ulotki i plakaty – obrazy zdecydowanie lepiej przemawiają do pracodawców niż czysty tekst. Przygotuj materiały informacyjnie, w których krótko przedstawisz swoją osobę, opatrz je estetycznymi grafikami i zanieś do interesujących Cię firm. Takiego plakatu rozwieszonego na drzwiach siedziby raczej pracodawca nie przegapi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Pani na M. , Blogger