10/31/2017

Jak szukać pracy i jak ją znaleźć? cz.1

Nie będę owijać w bawełnę. Szukanie pracy już samo w sobie jest pracą i to taką na pełny etat. Wiadomo, łatwiej mają osoby z dużym doświadczeniem zawodowym będące specjalistami w swojej dziedzinie (łatwiej, ale im też los potrafi rzucać kłody pod nogi). Czym jednak mogą konkurować ci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, nie mają bogatego życiorysu lub chcą coś zmienić w swoim życiu? Czy są z góry skazani na porażkę? Na całe szczęście – nie.

Ten wpis, jak poprzednie, również jest oparty na moich osobistych doświadczeniach. Chcę podzielić się z Tobą tym, co już wiem na temat szukania pracy i chwil zwątpienia we własne siły i możliwości. Popełniłam tak długi tekst, że postanowiłam podzielić go na części, które pojawią się w kolejnych tygodniach, by nie zanudzić Cię na śmierć;) miłego czytania!

gadżety biurowe, białe tło, budzik, telefon

Nie szukaj wymówek

Szukanie pracy wymaga cierpliwości, determinacji i prawdziwej potrzeby zmian. Bez tych trzech filarów szybko się poddasz. Znajdziesz milion wymówek utwierdzających Cię w przekonaniu, że dobrze jest, jak jest. Bo może szef nie docenia, ale współpracownicy są w porządku. Bo może ciągle siedzisz po godzinach, ale więcej zarabiasz. Bo może się nie rozwijasz, ale… No właśnie, ciągle coś.

W ten sposób, zamiast zmieniać swoje życie na lepsze, wciąż tkwisz w tym martwym punkcie. I może na chwilę uspokoisz sumienie, zagłuszysz swój wewnętrzny krzyk, ale to tylko na chwilę. Im dłużej będziesz odkładać zmiany, tym częściej będzie doskwierać Ci spadek motywacji, a samoocena poleci na łeb, na szyję. Aż w końcu przyjdzie taki moment, w którym się załamiesz lub gwałtownie odbijesz od dna (przypominam, że żadna rewolucja nie obyła się bez ofiar). Nie możesz tkwić w próżni. Nie możesz zatrzymać się w pół drogi i na pierwszej napotkanej przeszkodzie zawrócić. Po prostu nie – i już;)



kwiaty, ciemne tło, rozwój, cytat

Od czego zacząć szukanie pracy?

Jak wyżej wspominałam, szukanie pracy pochłania mnóstwo czasu. Zabiera go jeszcze więcej, gdy tak naprawdę nie wie się, czego szukać. Nie możesz entuzjastycznie rzucać się na wszystkie oferty, bo brak odzewu szybko pozbawi Cię początkowego zapału. Jak się za to zabrać?

Najpierw zastanów się co chcesz robić. Czy zostać w zawodzie i po prostu poszukać miejsca oferującego lepsze warunki czy przekwalifikować? W przypadku tej drugiej opcji, dowiedz się, jakie umiejętności musisz posiadać, by mieć jakieś szanse w rekrutacji na dane stanowisko. Przejrzyj oferty pracy dotyczące interesującej Cie branży i sprawdź, czego wymagają pracodawcy.Jeśli w większości są to kompetencje twarde poszukaj kursów lub szkoleń, na których nauczysz się podstawowej obsługi wymaganych programów oraz zdobędziesz branżową wiedzę. Internet pęka w szwach od ofert kursów, nie tylko płatnych, ale i darmowych. Zacznij od tych bezpłatnych, by przekonać się, czy tym chcesz zajmować się w przyszłości.

W ofertach pracy możesz spotkać też kompetencje miękkie. Czym są? To cechy, dzięki którym z łatwością przychodzi Ci kreatywne myślenie(o tym, jak rozwijać kreatywność możesz przeczytać tutaj), świetnie radzisz sobie w kontaktach z klientem czy z pracą w zespole. Wydawać by się mogło, że nie są to najistotniejsze umiejętności, jednak coraz więcej pracodawców zwraca na nie uwagę. Wiesz, co je różni od kompetencji twardych? Komunikatywności, efektywnej pracy w zespole czy pracy pod presją czasu nie nauczysz się na żadnym kursie. Możesz co najwyżej znaleźć takie, które pomogą Ci rozwinąć te umiejętności, ale nie wykształcą ich z niczego. Cechy te są bowiem wrodzone.

Zastanów się, co sprawia Ci przyjemność i z czym sobie dobrze radzisz. Wolisz pracę samodzielną czy z ludźmi? Zadania powtarzające się czy różnorodne? Nie boisz się rozmawiać z obcymi czy paraliżuje Cię strach na samą myśl o tym? Mając wiedzę na ten temat możesz nawet pokusić się o wypełnienie jednego z wielu testów kompetencji dostępnych w sieci. One także pozwolą Ci lepiej poznać swoje mocne i słabe strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Pani na M. , Blogger