9/05/2017

Uporządkowany chaos, czyli jak zapanować nad obowiązkami

Planowanie dnia - wbrew pozorom- nie jest tak trudne, jakby mogło się wydawać. Może na początku jest dość pracochłonne, głównie dlatego, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do tworzenia scenariusza codziennych obowiązków. Jednak z czasem staje się stałym punktem każdego dnia.


Kawa, notatnik, okularyJak się do tego w ogóle zabrać?
Zacznij od stworzenia listy rzeczy, które musisz wykonać oraz tych, na które chcesz przeznaczyć czas. Wiadomo, że na pierwszym miejscu wylądują wszystkie obowiązki - praca, szkoła, dom itp. Są to takie sprawy, których nie możesz odłożyć w czasie lub z nich zrezygnować. Najczęściej zajmują większość dnia i pochłaniają najwięcej energii.

Następny punkt to te rzeczy, które przydałoby się zrobić, ale nie ma konieczności wykonania ich w danym konkretnym dniu. Myślę, że dobrym przykładem będzie idealne wysprzątanie mieszkania. Owszem, sprzątać trzeba, ale czy koniecznie codziennie Twoje cztery ściany muszą lśnić czystością? Dokładnym porządkom można spokojnie poświęcić jeden dzień w tygodniu, a na co dzień po prostu zachować względną czystość (to także skróci czas poświęcony na wielkie sprzątanie). W tym miejscu można zapisać również zakupy albo pranie. Takie czynności też można zaplanować na konkretne dni.

Ostatnia kategoria to Twoje przyjemności. Tak, im również należy się czas. Staraj się poświęcić chociaż godzinkę dziennie na rzeczy, które lubisz robić. To nie tylko zrelaksuje Cię po ciężkim dniu, ale także pozwoli na chwilę zapomnieć o tym, który czeka Cię nazajutrz. Życie to nie tylko obowiązki i praca wymieniana ze snem. Życiem powinnaś się cieszyć i czerpać z niego garściami. Chociażby po godzince dziennie;)

Co daje takie planowanie?
Po pierwsze - oszczędzasz swoją kreatywność. Jakiś czas temu czytałam o badaniach, które potwierdzają, że poświęcanie większej uwagi takim prostym czynnościom jak np. wybór ubrania, dania na obiad czy filmu do obejrzenia znacznie wyczerpuje nasze kreatywne myślenie. A im więcej takich małych decyzji do podjęcia w danej chwili, tym mniej kreatywności zostanie na twórcze rozwiązywanie poważnych problemów.

Po drugie - oszczędzasz czas. Trzymając się planu nie będziesz robić niepotrzebnych przerw między zaplanowanymi działaniami, ani rozpraszać się innymi zajęciami. To także uczy dyscypliny - odhaczanie kolejnych punktów z listy działa motywująco, uwierz mi.

Po trzecie - oszczędzasz nerwy. Mając zapisany plan działania z pewnością o niczym nie zapomnisz, a świadomość ilości zaplanowanych na dany dzień rzeczy pozwoli Ci przygotować się do tego psychicznie. Nie będziesz zrywać się w nocy, by napisać wypracowanie lub wykonać dla klienta projekt "na wczoraj". Jeżeli wiesz, ile zajmie Ci wykonanie danej czynności, jesteś w stanie określić jak wcześnie musisz zacząć oraz ile czasu potrzebujesz. A plan będzie Ci o tym przypominał.

Dziel się obowiązkami
Naprawdę wszystko musi być na Twojej głowie? Nie odpowiadaj, ja Ci powiem - nie! Nie musi. No chyba, że mieszkasz sama, jednak zakładam, że zdecydowana większość z Was ma współlokatorów. Rozdziel obowiązki i ciesz się wolnym czasem.
Nie musisz codziennie gotować - róbcie to na zmianę.
Nie musisz sama sprzątać - podzielcie się pokojami.
Nie musisz ciągle chodzić po zakupy - zawsze rób listę tego, co potrzebne, a niezbędne produkty przyniesie ktoś, kto np. pierwszy wraca z pracy lub ma wolny dzień.

Stylowe planowanie

Jako miłośniczka "analogowych" metod tworzenia planów i spisywania myśli w tradycyjnej formie, korzystam z papierowego kalendarza, w którym zapisuję wszystko, co mam do zrobienia. Do planowania codziennych obiadów zrobiłam sobie specjalne menu będące zawsze na wierzchu, w którym umieszczam wymienne karteczki z nazwą dania (to bardzo ułatwia robienie listy zakupów na cały tydzień). Jednak jeśli wolisz mieć wszystko w telefonie lub komputerze, w Internecie znajdziesz mnóstwo plannerów, które również świetnie się sprawdzą. Do chyba najczęściej używanych należą:
  • any.do - łatwa w obsłudze aplikacja dostępna na wszystkich urządzeniach zawierająca kalendarz, przypomnienia i możliwość szybkiego tworzenia listy zadań
  • evernote - zaawansowany notatnik, w którym oprócz prostej listy można tworzyć tabele lub dodawać załączniki
  • todoist - rozbudowana aplikacja o prostym wyglądzie z wieloma funkcjami - powiadomienia, podział dużych zadań na mniejsze, ustalanie zadań cyklicznych

A Wy macie jakieś własne sposoby na ogarnięcie codziennych obowiązków? Podzielcie się! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Pani na M. , Blogger